Güney Kore’nin birinci dalgayı şimdi atlatamadığını söyleyen Kore Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri’nden (KCDC), bugün çarpıcı bir itiraf geldi. Haftalardır ‘ikinci dalga’ kaygısının bahsedildiği devlette resmi makamlardan bu defa doğrulayıcı bir açıklama yapıldı.
KCDC Yöneticisi Jeong Eun-kyeong, vakaların az sayıda bulunduğu başşehir Seul’de, Mayıs ayında yapılan tatil haftasının akabinde 2. bir dalganın yaşandığının artık gözle görülür nitelikte olduğunu aktardı. Jeong mevzuyla ilgili, “Başkentte birinci dalganın mart ve nisan ile şubat ve mart arasında yaşandığına inanıyoruz. Sonra mayıs tatilinin tetiklediği 2. dalganın devam ettiğini görüyoruz.” diye konuştu.
Iddialarında yanıldıklarını belirten Jeong, “Başlangıçta 2. dalganın sonbaharda yahut kışın ortaya çıkacağını kestirim ettik. Iddiamızın yanlış olduğu ortaya çıktı. İnsanlar sairleriyle yakın temas kurmaya devam ettikçe enfeksiyonların da süreceğine inanıyoruz” tabirlerini kullandı.
BAR VE GECE KULÜPLERİ YOL AÇTI
Güney Kore bir günde 900 vaka tespit edildiğini Şubat ayı sonlarında duyurmuş, bu durum Çin dışındaki en büyük birinci salgın dalgası olarak nitelendirilmişti. Vaka sayıları Nisan ayına kadar sıkı test ve takip sistemiyle tek haneli sayılara indirilmişti.
Lakin mayıs ayı başında gevşetilen kısıtlamalarla vaka sayıları yeniden artışa geçti. Yeni vakalar Seul’de ve mahsusen gençler arasında ağırlaşırken, bar ve gece kulübü ziyaretlerinin buna yol açtığı açıklandı.
Koronavirüs salgını nedeniyle şu ana kadar 280 kişi yaşamını yitirirken, yekun vaka sayısı ise 12 bin 438’e ulaştı.
Haber7